Léto

Vsaďte si na léto!

Také už se vám stalo, že jste se na jaře někde nachytali na růži, která vás přilákala obří visačkou se zářivě oranžovým květem a textem slibujícím vůní Chanelu? A v červnu se vám z ní na záhoně vyklubala bílá, která vůbec nevoní? To se vám ovšem v létě, když jsou v nabídce růže plně rozkvetlé, určitě přihodit nemůže.
Vsaďte si na léto!

Právě z bohatého sortimentu růží, mnoha druhů kvetoucích keřů, nakvetlých trvalek a dalších „prázdninových potěšení“ si u nás nyní můžete vybírat. Koncem léta pak přibudou třeba vřesy, chryzantémy či cibuloviny a velkoplodý jahodník. Oko má teď opravdu na čem spočinout, ať už jsou to rostliny určené k prodeji nebo okrasné výsadby lemující naši Prodejní zahradu:
Barevné komule obsypané motýly, růže načechrané různobarevnými květy, mohutné elegantní trsy travin ozdobnic, voňavé bílé pustoryly, mochny s hvězdičkami žlutých, bílých, růžových i oranžových kvítků, svítivě žlutá krásnoočka, ibišky s hedvábně nařasenými květy všech možných barev, bílé a modré koule hortenzií, okaté zlaté třapatky, růžově pocukrované letní tavolníky, nebesky modrý ořechokřídlec…
Rostliny konečně můžeme vidět v plném olistění a v květu. Trvalky, traviny a keře, kromě toho, že je možné si je prohlédnout rozrostlé ve výsadbách Prodejní zahrady, bývají v této době k dispozici alternativně také ve větších kontejnerech, takže si lépe ujasníme jejich výšku a celkovou stavbu. K tomu „bonus“ prodeje pstruhů pro letní grilování, dětský koutek s pískovištěm a klouzačkou…
…a teď už nám chybí pouze najít na zahradě nějaká dosud nezaplněná místa, vybrat si pěkně narostlé rostliny, nezapomenout přibrat mátu na mojito a sezvat přátele na pstruží hody.
V případě velkého sucha a opakujících se letních veder rostliny nebudeme vysazovat bezprostředně před naším odjezdem na dovolenou - anebo pověříme poučeného a svědomitého „zalévače“ hodného tohoto úkolu.

Kontejnerované rostliny mají tu výhodu, že je lze vysazovat během celého vegetačního období, tedy od časného jara až do pozdního podzimu. Výjimkou tedy není ani plné léto, pouze v suchém a horkém počasí musíme nové výsadbě vždy zajistit pravidelnou intenzívní zálivku až do doby řádného zakořenění. Pokud jsme okolnostmi nuceni sázení odsunout na pozdější termín, rostliny v kontejnerech umístíme raději v polostínu, a především je průběžně a dostatečně vydatně zaléváme. Výsadbu můžeme posunout až o několik týdnů, v krajním případě i měsíců – pak ale sáhneme k jejich občasnému přihnojení, případně i přesazení do kontejnerů větších rozměrů.

Text Olga Kubalová Wankeová, foto Ivana Zachová

Máte dotazy?