Léto

Letničkové mámení

Letničky dávají naší zahradě či oknu největší barevnost a pestrost během celého léta. Jsou tak velmi významným prvkem, který dodává zahradě rozmanitosti. Z výtvarného hlediska jsou letničky rostlinami pouze se sezónní, avšak s nenahraditelnou působností. Přinášejí do naší zahrady léto.
Letničkové mámení

 

Co to znamená letnička?

Letničky se vyznačují tím, že jsou schopny v našich podmínkách vyklíčit, vyrůst, vykvést a přinést plody se semeny v průběhu jednoho roku a poté hynou. Některé u nás známé letničky, pocházející z teplých krajů, mohou být ve své domovině rostlinami vytrvalými, avšak v našich podmínkách nedokáží přezimovat, proto je řadíme rovněž mezi letničky. Letničky, které nás zaručeně nezklamou, jsou především našimi původními druhy, jakými jsou měsíček, fazol, pupalka, lebeda, krásenka, nevadlec, slaměnka, slunečnice, tabák či skočec, ale i letničky zdomácnělé, které pocházejí odjinud, ale u nás se zažily a získaly si české jméno. Takovými letnička jsou např. kejklířka, ostálka, terčovka aj.

Použití letniček

V použití letniček se meze nekladnou, lze je použít k výsadbám na záhon, doplnit jimi skalku, či osadit mísy a truhlíky. Podmínkou vhodného použití je zvolit správné stanoviště pro danou letničku a pečlivě jí připravit půdu s potřebnými živinami. Letničkám se nejlépe daří v propustné, hlinitopísčité půdě s dostatkem potřebných živin. Vhodným řešením může být i kompostový nebo humózní zahradní substrát, či použití hnojiv s dlouhou dobou působení.

Letničky nás omámí celou svou škálou barevných odstínů. Setkáme se s letničkami, které vynikají svým pestrým květem, ale i s takovými, které jsou dekorativní hlavně listem a květ mají pouze méně výrazný. Letničky však excelují i značnou rozmanitostí tvarů, velikostí a charakterem růstu, jež dodají výsledným výsadbám požadovaný charakter. Většinu letniček můžeme vysazovat na slunná stanoviště, kde jejich zářivé barvy ještě více vyniknou. Jsou však i takové druhy, kterým svědčí spíše mírný stín až stín.

Chystáme-li se založit letničkový záhon větších rozměrů, vybíráme letničky vyššího nebo kompaktnějšího vzrůstu. Vhodným seskupením či vzorem výsadby pak vynikne prostorovost a monumentálnost celého záhonu. Estetického výsledku docílíme kombinací nejlépe 3 vlastností nebo druhů rostlin, které uskupíme formou opakování, následností nebo rytmickým střídáním. Záhon tak působí harmonicky a zároveň živě. Pěkné sestavy vznikají seskupením stejného druhu rostlin v různých barvách nebo odlišných druhů rostlin v příbuzných barevných tónech. Při tvorbě menších záhonů nebo nádobových výsadbách dbáme naopak na zdůraznění detailu kompozice. Volíme více efektní letničky, kompaktnějšího, či plazivějšího vzrůstu, které dodají záhonu šmrnc a rozzáří ho. Při výsadbě letniček do nádob můžeme navíc použít i letničky s převislým charakterem vzrůstu, který se uplatní při tvorbě květinových závěsů. Jednou z nejdůležitějších vlastností letniček však zůstává jejich barva a barevné kombinování. Užitečnou pomůckou nám může být barevný kruh, podle kterého k sobě volíme letničky s kontrastními barvami, tedy protilehlými, nebo naopak s barvami příbuznými jdoucími tón v tónu, tedy sousedními. Teplé odstíny barev používáme nejlépe do popředí a jako dominanty, studené odstíny dáváme naopak spíše do pozadí. Neutrální barvou je bílá, kterou můžeme použít jako doplňkovou nebo přechodovou ve všech variantách.

NEJOBLÍBENĚJŠÍ LETNIČKY, JEJICH NÁROKY A POUŽITÍ: 

 NÁZEV  VZRŮST  POUŽITÍ  STANOVIŠTĚ  POZNÁMKA
Ageratum vzpřímený, kompaktní záhon slunce, polostín  
Antirrhinum vzpřímený záhon slunce  
 Argyranthemum vzpřímený záhon, nádoba slunce, polostín  
Aurelia poléhavý záhon, skalka slunce  
Bacopa převislý truhlík, nádoba polostín  
Begonia vzpřímený, převislý truhlík, nádoba polostín, stín  
Bidens vzpřímený záhon, nádoba slunce, polostín  
Canna vzpřímený záhon slunce  
Catharanthus  poléhavý záhon slunce, polostín  
Celosia vzpřímený záhon slunce  
Coleus vzpřímený záhon, nádoba slunce, polostín okrasný list
Dahlia vzpřímený záhon slunce  
Diascia převislý truhlík, nádoba slunce  
Fuchsia vzpřímený, převislý truhlík, nádoba polostín, stín  
Gazania vzpřímený záhon slunce  
Glechoma převislý truhlík, nádoba polostín, stín okrasný list
Helichrysum vzpřímený záhon slunce   
Impatiens vzpřímený nádoba, záhon polostín, stín  
Lobelia vzpřímený, převislý truhlík, nádoba slunce, polostín  
Lobularia převislý, poléhavý truhlík, nádoba slunce  
Lysimachia mírně převislý nádoba, záhon  slunce, polostín  
Nicotiana vzpřímený záhon slunce  
Osteospermum vzpřímený záhon, nádoba slunce, polostín  
Pelargonia vzpřímený, převislý truhlík, nádoba slunce  
Petunia vzpřímený truhlík, nádoba slunce  
Plectranthus převislý truhlík, nádoba polostín, stín okrasný list
Salvia  vzpřímený záhon slunce  
Sanvitalia převislý truhlík, nádoba slunce, polostín  
Scaevola převislý truhlík, nádoba slunce, polostín  
Surfinia převislý truhlík, nádoba slunce  
Verbena vzpřímený, převislý záhon, nádoba slunce, polostín  

Text Adéla Švecová, foto Olga Kubalová Wankeová

 

Fotogalerie
Máte dotazy?