Drobné cibuloviny ke zplanění v zahradách
Většinu druhů je vhodné sázet krátce před příchodem zimy, protože v té době se již aktivity půdních organismů sníží, a tak čerstvě vysazeným cibulovinám nehrozí žádné nebezpečí. Většina druhů stačí zakořenit velmi rychle, takže se nemusíme obávat o kvalitu a termín kvetení.
Cibuloviny můžeme vysazovat jak do „volné půdy" v zahradách, tak i do truhlíků či větších nádob, a to jak samostatně, tak i v kombinaci s jinými rostlinami. Při výsadbě do zahrady volíme především světlá místa, na která dopadá slunce alespoň polovinu dne. Většina cibulovin roste na slunných stanovištích nebo v horských oblastech. Ve vlhčím stínu se daří sněženkám, bledulím a ladoňkám. Vzahradách je vysazujeme nejlépe do květinových záhonů, případně do krajů keřových skupin, kde po olistění krycích keřů nebudou zasychající listy cibulovin na sebe strhávat pozornost.
Jednou ze základních podmínek pro „usazení" cibulovin vzahradách je právě možnost nechat rostliny přirozeně „zatahnout" živiny ze zasychajících listů. Pokud toužíme po přirozených koloniích cibulovin vzahradě, musíme jim dát příležitost se samovolně přesívat. To znamená – nechat dozrát semena adát jim příležitost vzejít. To se odehrává obvykle vdubnu, kdy často opozdilí a pořádkumilovní zahrádkáři ostrými hráběmi vyhrabují stařinu ztrávníku. To je ale nutné provést nejpozději vbřeznu či na začátku dubna. Po vyklíčení semen cibuloviny vyžadují klid. Nesvědčí jim také výsadba vhustém trávníku. Ten je jim příliš velkou konkurencí. Pokud ale vzahradě máte řidší azamechovaný trávník vpolostínu vyšších stromů, máte jedinečnou příležitost...
K nejvhodnějším druhům pro zplanění v „přírodních" zahradách jsou obvykle vhodné plané druhy nebo jejich barevné odchylky. Ktomuto účelu se příliš nehodí velkokvěté tulipány či narcisy. Ty najdou své uplatnění vsamostatných skupinách vtrávníku nebo jako doplněk květinových záhonů. Jedinečné jsou také ve větších nádobách pro sezónní oživení teras či vstupů do domů.